Wymiana plomby amalgamatowej – taniej i zdrowiej!

Od 1 stycznia 2019r. weszło w życie Rozporządzenie PE i Rady UE 2017/852 z dnia 17 maja 2017r. wprowadzające obowiązek instalacji separatorów amalgamatu w polskich gabinetach stomatologicznych. W dalszym ciągu jednak brak szeregu przepisów, które już dawno powinien wprowadzić minister zdrowia, tym samym powodując spore zamieszanie w tej grupie zawodowej. 

Separator amalgamatu – co to znaczy dla pacjenta?

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zakupu separatora amalgamatu do każdego gabinetu stomatologicznego, w którym w dalszym ciągu stosuje się plomby amalgamatowe lub tylko je usuwa zastępując plombami nowej generacji. Plomby amalgamatowe, kiedyś powszechne, stosunkowo tanie, zawierają w swoim składzie rtęć, która razem z odpadami dentystycznymi wprowadzana jest do ścieków. Od 1 stycznia tego roku, żaden gabinet, który nie zaopatrzy się w separator nie będzie mógł ani zakładać srebrnych plomb ani ich usuwać. 

Co oznacza to dla pacjenta? 

Konsekwencją przepisów wprowadzanych w celu pełniejszej ochrony środowiska jest możliwość, że pacjent, który chciałby usunąć/zamienić/założyć plombę amalgamatową nie zostanie przyjęty w danym gabinecie i zostanie odesłany do innego, takiego, który będzie już posiadał na wyposażeniu separator. Może to oznaczać, że niejeden z pacjentów gabinetów stomatologicznych będzie musiał zrezygnować z leczenia przez dotychczasowego dentystę i udać się do innego, nieznanego mu lekarza. 

Droższe leczenie stomatologiczne 

Obowiązek zakupu separatora amalgamatu, chociaż mocno kompromisowy, to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli stomatolog będzie chciał zachować pełną ofertę swoich usług musi dokonać zakupu i trudno się dziwić, że koszt inwestycji będzie chciał przerzucić na pacjentów. Oznacza to, że usługi dentystyczne obejmujące usuwanie i wstawianie plomb amalgamatowych muszą podrożeć. 

Nowe przepisy zostały mocno oprotestowane przez środowisko stomatologiczne, chociaż wszystkim powinno w równym stopniu zależeć, by rtęć nie przedostała się do wód ściekowych. W odpowiedzi na protesty ministerstwo zdrowia wprowadziło kompromisowe przepisy przejściowe. Jednak prędzej czy później wszystkie usługi związane z amalgamatem będą drożeć. Najlepszym rozwiązaniem na tę chwilę jest podjęcie decyzji o wymianie plomby amalgamatowej na kompozytową jeszcze na obowiązujących zasadach i pozbycie się srebrnej i mało estetycznej plomby. 

Aż 30% naszych rodaków cały czas posiada plomby amalgamatowe, co stanowi  20% wszystkich wypełnień amalgamatowych stosowanych w Unii Europejskiej. 

Tekst opracowany na podstawie źródeł Implanty Gliwice

Dodaj komentarz