Warszawska historia street artu — poznaj najciekawsze murale w stolicy

Fascynuje Cię sztuka wchodząca w miejską przestrzeń i budzącą różne emocje u przechodniów? Jeśli tak, koniecznie udaj się na zwiedzanie Warszawy śladami najciekawszych wielkoformatowych murali w tym mieście. W jaki sposób ta forma sztuki opowiada o historii miasta, ważnych postaciach i problemach ogólnoświatowej polityki?

Street art był swego czasu uznawany za wandalizm, lecz dziś budzi zachwyt i zdobi budynki niemal na całym świecie. Od kilku lat murale święcą triumfy w przestrzeni miejskiej. W Polsce wielbiciele tej formy sztuki mogą wybrać się do Poznania, Katowic czy Łodzi, ale znajdą też wiele ciekawych punktów na mapie Warszawy. Jeśli więc szukasz pomysłu na zwiedzanie stolicy, wybierz się w podróż, podczas której zobaczysz najciekawsze dzieła sztuki ulicznej. Przed podróżą zaplanuj nocleg, np  . w jednym z warszawskich hoteli sieci Accor Hotels.

Warszawa atrakcje – historia zapisana na ścianach budynków na Muranowie

Dzisiejszy Muranów został wybudowany po wojnie, na ruinach dawnego getta warszawskiego. Znajdziesz tu wiele miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia, jak pomniki czy tablice. Od kilku lat budynki w tej okolicy stały się jednak także oryginalną galerią sztuki. Możesz podziwiać tu wielkoformatowe malowidła, które opowiadają dzieje Muranowa oraz przedstawiają sylwetki jej najważniejszych mieszkańców.

Podczas spaceru przez podwórka i prześwity między budynkami od al. Solidarności aż po ul. Stawki trafisz na odwołujące się do historii murale przedstawiające postaci Marka Edelmana, Janusza Korczaka czy Ludwika Zamenhoffa. Warto też zwrócić uwagę na zupełnie abstrakcyjne prace, takie jak fantastyczna sowa stworzona przez Swanskiego na budynku przy ul. Nowolipki, która upamiętnia mieszkającą tam kiedyś Marię Skłodowską-Curie.

Mural upamiętniający Korę w Śródmieściu

Z Muranowa koniecznie udaj się na Krakowskie Przedmieście, by zobaczyć jeden z nowszych murali, poświęcony pamięci charyzmatycznej wokalistki zespołu Maanam. Praca zdobi budynek przy Nowym Świecie 18/20, a jej autorem jest Bruno Althamer. Portret Kory to jeden z najoryginalniejszych murali w Warszawie, który zmienia się zależnie od pory roku. Dzieje się tak, gdyż jego integralną część stanowi kasztanowiec, którego gałęzie otaczają twarz piosenkarki. Koniecznie zobacz więc, jak mural zmienia się wiosną, gdy drzewo rozkwitnie.

Wola   ­– tropem powstania warszawskiego i starej Warszawy

Ze Śródmieścia szybko dostaniesz się do dzielnicy, w której znajdziesz kolejne miejskie arcydzieła. Murale na Woli są mocno związane z powstaniem warszawskim oraz z jego bohaterami. Wzdłuż ul. Żelaznej znajdziesz 3 piękne dzieła upamiętniające heroiczną walkę żołnierzy i cywilnej ludności Warszawy.

Dalej, przy ul. Ogrodowej, możesz zobaczyć ciekawe prace przedstawiające cyklistów czy stworzoną przez Tytusa Brzozowskiego historię Woli. Na szczególną uwagę zasługuje też mural „Kamień i co” przy ul. Waliców 14, który przypomina o znikającej zabudowie przedwojennej Warszawy.

Kolorowa walka o wolny Tybet – Warszawa atrakcje turystyczne

W dalszej części Woli, pod wiaduktem na al. Prymasa Tysiąclecia, znajdziesz nietypowe miejsce. Galeria tybetańska prawie od dekady jest swoistym manifestem i wyrazem wsparcia dla wolnego Tybetu. Liczne prace znajdujące się na słupach pod estakadą skłaniają do refleksji nad sytuacją ogólnoświatowej polityki oraz weryfikacji takich pojęć jak wolność, równość i szacunek. Część z nich prezentuje bardzo mocny przekaz, co jeszcze bardziej potęguje poważny charakter tego miejsca. Warto tez dodać, że mimo upływu lat galeria cały czas się rozwija i co pewien czas powstają w tym miejscu nowe murale.

Odkryj urok starej Warszawy – wszystkie barwy Pragi

Podczas wyprawy śladami murali, nie można pominąć warszawskiej Pragi Północ – obowiązkowego punktu dla fanów street artu. Ta dzielnica jest prawdziwą mieszanką kultur, zwyczajów i ludzi, dlatego to właśnie kontrasty budują jej niezwykłość, co doskonale odzwierciedlają praskie murale. 

Aby nie zgubić się w labiryncie małych podwórek   w tej dzielnicy, najlepiej iść wzdłuż ul. Targowej i zwiedzać odchodzące od niej boczne uliczki. Tuż na skrzyżowaniu z ul. Ząbkowską wyłoni się wielki mural Wedla, zaś wśród szarych kamienic przy ul. Stalowej znajdziesz np. „Aleję świętych patronów” i przewrócone kolumny oraz plac zabaw. Gdy skręcisz w ul. Brzeską ujrzysz wielką gęś autorstwa Diego Miedo oraz morze stworzone specjalnie dla mieszkańców Pragi. Na końcu wyprawy, tuż przy moście kolejowym, spójrz w lewo i podziwiaj trójwymiarową artystyczną dziurę w budynku.

Warszawa atrakcje – miasto pełne kolorów

Stolica tętni kolorami i to nie tylko w centrum, na Woli i na Pradze. Wspaniałe murale znajdziesz w wielu zakątkach miasta. Jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby zobaczyć je wszystkie, dlatego warto poświęcić cały wyjazd specjalnie na odszukanie ich wśród warszawskich kamienic. Oprócz opisanych przez nas murali warto udać się na poszukiwania street artu na Powiślu . Dobrym pomysłem jest też nocleg w dogodnym miejscu, z którego wygodnie i szybko dotrzesz na spotkanie z miejską sztuką, dlatego by go znaleźć, sprawdź wszystkie hotele Warszawa z oferty AccorHotels.

Dodaj komentarz