W jakim stylu zaprojektować kuchnię?

Planujesz aranżację kuchni? Jednym z pierwszych kroków w urządzaniu tego pomieszczenia, podobnie jak wszystkich innych wnętrz, jest wybór konkretnej stylistyki. Warto przy tym pamiętać, by estetyka kuchni szła w parze z jej funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Jest to bowiem pomieszczenie, które eksploatujemy najmocniej ze wszystkich wnętrz mieszkalnych.

W poszukiwaniu odpowiedniej kuchennej stylistyki warto przyjrzeć się zarówno nowoczesnym kuchennym trendom, jak i klasycznym rozwiązaniom, które sprawdziły się przez pokolenia. Wybierając konkretny styl wnętrzarski powinniśmy brać pod uwagę nie tylko to, co jest modne i aktualnie na topie, ale również nasze indywidualne potrzeby. Na nic bowiem przyda nam się kuchnia, która będzie pełna modnych rozwiązań, jeśli we wnętrzu nie będziemy czuli się zbyt dobrze.

Kuchnia nowoczesna

Jednym z najpopularniejszych stylów wybieranych przez właścicieli domów i mieszkań jest styl nowoczesny, który może występować w wielu ciekawych odsłonach. Najczęściej jest to chłodny minimalizm, połączony z najnowszymi technologiami i ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Nowoczesna kuchnia powinna być przede wszystkim bardzo jasna, przestronna, zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Bardzo modne w ostatnich latach jest tak zwane kuchenne laboratorium, czyli surowe wnętrze praktycznie pozbawione wszelkich detali. W takiej kuchni na pierwszym planie są przede wszystkim meble, które powinny być proste, jednolite, za to mogą występować w różnych kolorach, także tych niespotykanych w kuchennych wnętrzach.

W nowoczesnej kuchni liczy się chłodny minimalizm, jest ona pozbawiona dodatków dekoracyjnych, elegancka i surowa. Wszystkie kuchenne akcesoria są w niej schowane, co sprawia, że wnętrze ma surowy, nieco laboratoryjny wygląd. Trzeba jednak pamiętać, że wbrew pozorom, taka kuchnia jest bardzo wymagająca i potrzebuje regularnego sprzątania, aby wszystko było na wysoki połysk. Sprawdzi się w przypadku młodych singli czy osób często jadających na mieście. Jeśli jednak często gotujemy w domu, utrzymanie kuchni laboratorium w sterylnej czystości może być problemowe.

Kuchnia rustykalna

Na przeciwnym biegunie do kuchni nowoczesnej jest kuchnia rustykalna, stylizowana na sielskie, wiejskie klimaty. W kuchni rustykalnej bardzo ważnym elementem wystroju i dekoracji są meble. Wykonane są zwykle z naturalnego drewna, często pomalowanego na biało lub celowo postarzanego. Meble rustykalne są bardzo ozdobne, pełne ciekawych elementów ornamentyki. Uzupełnieniem drewnianych mebli jest drewniany parkiet oraz ciekawe tkaniny. Przydadzą się jako efektowne, krótkie zasłonki na okno, poduszki na krzesła czy inne dekoracyjne elementy wykonane z tkanin. Świetnie prezentują się również tradycyjne, przytulne zazdrostki, czyli firanki montowane w połowie okna. Rustykalna kuchnia jest pełna dodatków, efektownych kubków, fajansowych wazonów i talerzy, które są wyeksponowane na otwartych półkach czy w przeszklonych kredensach. Ciepły i przyjazny klimat kuchni rustykalnej to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają gotować i doskonale czują się w kuchennych klimatach.

Angielska kuchnia

Osoby, które poszukują ciekawego połączenia tradycji i nowoczesności, mogą zdecydować się na kuchnię angielską. Taki wystrój wnętrza łączy w sobie naturalne, drewniane meble, eleganckie dodatki, a także dużą przestrzeń, jaką znamy z nowoczesnych kuchni. Angielska kuchnia pełna jest światła, bogato zdobionych mebli, które najczęściej są w kolorze jasnym: białym, ecru lub beżowym. Aby przełamać tę monotonię kolorystyczną można postawić na ciemniejsze blaty o barwie naturalnego drewna lub nawet czarne. Jeśli chcemy dodatkowo podkreślić stylistykę wnętrza, warto zamiast na wskroś nowoczesnych sprzętów AGD zdecydować się na stylizowana lodówkę, kuchenkę czy drobne akcesoria AGD. Z pewnością dodadzą wnętrzu odpowiedniego klimatu.

Kuchnia w stylu eko

W ostatnim czasie bardzo modny nie tylko w wystroju wnętrza, ale również w wielu innych dziedzinach życia, jest styl eko. W kuchni może on się sprawdzić doskonale, łącząc funkcjonalność, elegancję z wysoką energooszczędnością. Eko kuchnia to przede wszystkim naturalne drewniane meble o prostych kształtach i formach, które kontrastują z jasnymi ścianami i podłogą. Poza drewnem, wśród naturalnych materiałów kuchennych warto wymienić również kamień znajdujący się na blatach, lniane zasłonki czy poduszki na krzesła, a także różne akcesoria wykonane z naturalnego korka. Planując aranżację eko kuchni pamiętajmy, że w ekologii ważny jest nie tylko wygląd, ale również harmonia i życie w zgodzie z naturą. Zadbajmy więc o energooszczędne sprzęty AGD, instalacje oszczędzające bieżącą wodę oraz o pojemniki na posortowane odpady. W ekologicznej kuchni zadbajmy również o energooszczędne oświetlenie, najlepiej lampy czy taśmy typu LED. Wprowadzają one do wnętrza sporo światła, a przy tym są bardzo energooszczędne. Uzupełnieniem ekologicznego wystroju będą natomiast zielone rośliny, zarówno te ozdobne, jak i najbardziej praktyczne – warto w eko kuchni mieć własny, aromatyczny ogródek ziołowy w doniczkach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kuchni na wymiar firmy DelForm.

Dodaj komentarz