Tłuste ryby lekarstwem na astmę u dzieci

U dzieci astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą wieku dziecięcego, dotyczącą aż 15-20% dzieci. W ostatnich 30 latach na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań na astmę. Najczęściej są nią dotknięte dzieci z krajów rozwiniętych. Astma w zasadniczy sposób zmienia jakość życia, a u dzieci jest poważną przyczyną absencji w szkole.

Astma jest chorobą dróg oddechowych i jej przewlekły stan zapalny powoduje trudności w oddychaniu oraz napady duszności. Rozwojowi tej choroby u dzieci, jak powszechnie wiadomo, może sprzyjać dieta bogata w tłuszcz, cukier i sól, czyli raczej niezdrowe odżywianie. Jednak przeprowadzono ostatnio badania w Australii na 64 dzieciach w wieku 5-12 lat, dzięki którym stwierdzono, że zdrowe odżywianie może łagodzić objawy astmy. Dzieci podzielono wówczas na dwie grupy, z których jedna odżywiała się tak jak przed badaniem, a w drugiej wprowadzono dietę śródnoziemnomorską – dzieci jadły przez pół roku dwa dania w tygodniu z gotowanych tłustych ryb. Stan zapalny w grupie dzieci, które jadły ryby, obniżył się o 14 jednostek, co jest już znaczącą różnicą.

Co zawierają tłuste ryby?

Tłuste ryby zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które działają przeciwzapalnie. Często kojarzone są one źle, głównie spotykamy się ze stwierdzeniem, że tuczą. Jak widać, wręcz przeciwnie! Jak powszechnie wiadomo ryby są receptą na zdrowie. A przede wszystkim tłuste ryby, które niegdyś znienawidzone dzisiaj wracają do łask. Pobudzają one nasz układ odpornościowy do działania, zapobiegają zawałom serca czy obniżają poziom cholesterolu. W dodatku jak się okazuje są również doskonałym lekarstwem na astmę, alergie i łuszczycę! Przykładowymi rybami tłustymi są: łosoś, pstrąg, halibut, tuńczyk, makrela, śledź, szprot czy sardynka. Jeśli mamy dzieci, które cierpią na astmę warto zastanowić się nad daniami z tymi rybami. Gdy nasze dziecko nie przepada jednak za rybami, można spróbować je „przemycić” w daniu, np. wymieszać z makaronem i sosem lub zrobić jakąś zapiekankę, do której będzie można dodać kawałki ryby.