Sztuczna Inteligencja zmierzy nasze emocje!

Nieustanny rozwój nauki i nowoczesnych technologii zaczął przyzwyczajać nas do tego, że to co kiedyś pozostawało jedynie w sferze science fiction powoli zaczyna stawać się rzeczywistością. Czy jednak spodziewaliśmy się tego, że być może już niedługo, nasze emocje, nawet te najbardziej skrywane, mogą ujrzeć światło dzienne? Takie niesamowite możliwości mogą być efektem prac prowadzonych obecnie przez Petera A. Galore wraz ze zespołem w MIT’s Sloan School of Management.

Chociaż sama idea mierzenia ludzkich emocji za pomocą urządzenia wydaje się być nieprawdopodobna, to jednak poprzez zastosowanie odpowiednik czujników i powiązanie wskazywanych przez nie parametrów ze stanem emocjonalnym człowieka, stała  się ona faktem. W stworzonym przez badaczy systemie Happimeter zastosowano czujnik odzwierciedlający pracę serca, akcelerator, czujnik GPS i mikrofon, a wszystko to w połączeniu ze smartwachem, który umieszczony na nadgarstku badanej osoby potrafi ze 90% dokładnością określić jej emocje.

System Sztucznej Inteligencji – co nas czeka?

Stworzony przez naukowców system bez wątpienia jest milowym krokiem na drodze ku rozwojowi Sztucznej Inteligencji. Z pewnością będzie on jednak źródłem wielu obaw, w tym tych dotyczących możliwości manipulacji. Czy jednak Sztuczna Inteligencja może ograniczyć naszą wolność czy może wręcz przeciwnie, posłużyć do lepszego dostosowania produktów i ofert do naszych oczekiwań, albo wręcz umożliwić lepsze zrozumienie swoich reakcji i emocji innych ludzi? To pytanie wciąż pozostaje otwarte, jednak już dziś tego typu rozwiązania są wykorzystywane przez firmy czy banki, które dzięki analizie przez system wielu e-maili oraz informacji zawartych w social mediach są w stanie określić stopień zadowolenia klientów, pracowników czy też dostawców. Zastosowanie tej nowatorskiej metody wśród uczestników danego wydarzenia pozwala na oszacowanie ich stopnia satysfakcji, co niewątpliwie może posłużyć do dostosowania jego przebiegu do oczekiwań zgromadzonych.

Sztuczna Inteligencja, to od wielu lat, dla jednych synonim urzeczywistnienia wielu możliwości i wielkich nadziei, natomiast dla innych powód do niepokoju. Bez względu jednak na to, jaką sami mamy opinię na to zagadnienie, systemy umożliwiające mierzenie ludzkich emocji należą już do naszej rzeczywistości i ich dalszy rozwój, doskonalenie i tworzenie dla nich kolejnych zastosowań wydaje się być nieuniknione.