Rugia – niezwykła wyspa na wodach Bałtyku

Jeśli nie masz ochoty na tłumy turystów znasz już plaże we Włoszech, czy Hiszpanii i szukasz czegoś nietypowego warto wsiąść w samochód i wybrać się na wyspę Rugię. Piękne i nie przeludnione plaże, skaliste zbocza, małe i malownicze miasteczka wszystko to na niej znajdziesz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wyspy przeczytaj nasz artykuł.

Co warto wiedzieć o Rugii

Jest to największa niemiecka wyspa położona w południowo-zachodniej części morza bałtyckiego około 200 km od Szczecina. Miejsce to było już zamieszkane we wczesnym średniowieczu przez słowiańskie plemię Ranów. Co ciekawe chrystianizacja wyspy została dokonana przez Duńczyków siłą dopiero w XII wieku. Największym ośrodkiem kultu słowiańskiego boga Świętowita była Arkona, choć dawno już zniszczona to do dziś można tam znaleźć pozostałości tej pogańskiej religii.

Rugia to wspaniałe miejsce dla tych, którzy nie przepadają za tłumami ludzi na plażach, zaś cenią sobie ciszę, spokój i niezwykłe widoki. Wyspę tą doceni również każdy prawdziwy smakosz ryb. W małych nadmorskich miejscowościach znajdziesz małe knajpki i restauracje, w których będziesz mógł się rozkoszować smakiem świeżych, świetnie przyrządzonych ryb, smażonych i wędzonych.

Podróż zaczynamy w Stralsundzie

Na Rugię można dostać się koleją lub samochodem. Pamiętaj jeśli zdecydujesz się na własny środek transportu, który na pewno ułatwi Ci poznawanie wyspy warto sprawdzić jakie zasady obowiązują na niemieckich drogach w artykule Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?.

Imponujący wiszący most łączący wyspę z częścią kontynentalną znajduje się w mieście określanym mianem „bramy Rugii” – Stralsundzie, należącym do dawnej grupy hanzeatyckiej. Cała historyczna część miasta została w całości wpisana na listę zabytków UNESCO. Watro więc zatrzymać się tu na chwilkę i pozwiedzać. Wspaniałe kamienice kupieckie na starym mieście, ratusz czy gotyckie kościoły NMP, św. Mikołaja oraz św. Jakuba, czy też port z zabytkową zabudową to tylko niektóre z miejsc, które warto zobaczyć.

Najpopularniejsze miejscowości na wyspie

Obecnie na Rugii znajdują się mniejsze i większe miejscowości uzdrowiskowe i wypoczynkowe. Do najstarszych i najlepiej znanych należy między innymi, Sassnitz – największe miasto na tej wyspie. Jedną z jego największych atrakcji turystycznych jest długie, niemal półtorakilometrowe molo. Znacznie bardziej urokliwa miejscowością jest Binz na wschodnim wybrzeżu. Już w XIX wieku stał się popularnym kurortem wypoczynkowym i uzdrowiskowym. Z tego czasu pochodzi wiele zabudowań zadbane, urokliwe wille i kurorty usytuowane nad brzegiem morza przyciągają wyglądają niezwykle malowniczo. Pomiędzy Binz a Gohren i Bizn i Potbus kursują stare parowozy sprzed 120 lat, które stanowią wielką atrakcję dla młodszych i starszych turystów.

Park Narodowy Jasmund

Będąc na Rugii koniecznie należy wybrać się do Parku Narodowego Jasmund. Choć jest to najmniejszy park narodowy na terenie Niemiec, na pewno zachwyci Cię swym urokiem. Szczególnie strome brzegi kredowych klifów opadające wprost do niebieskich wód Bałtyku, którego fale z hukiem się o nie rozbijają tworząc niezwykłe widowisko natury.