Profesjonalny system rynien do Twojego domu

Lato to najlepszy czas na remont i konserwację domu oraz obejścia. Jest ciepło, rzadko pada deszcz, a długie i widne dni pozwalają nawet po pracy zająć się naprawą lub renowacją usterek. Po zimie i jesieni pojawia się ich wiele. W tym artykule powiemy, jak wybrać profesjonalne rynny. W końcu to one najczęściej wymagają naprawy, a kiedy lepiej się z tym rozprawić, jak nie teraz? Jeśli więc wiesz, że ich wymiana nie może czekać, koniecznie przeczytaj nasz tekst do końca.

Najczęstsze usterki rynien – top 3

Rynny lubią płatać figle. Niezależnie od tego, jak drogi system rynnowy masz na swoim dachu, cena nie gra roli. Bo liczy się jakość i dbałość o to, by regularnie dokonywać ich przeglądu, czyszczenia i konserwacji. Nie zawsze jest na to czas, więc wtedy najczęściej pojawią się te top 3 usterki, które znajdziesz poniżej.

  1. Korozja rynien. Stalowe, starego typu rynny, które nie były powleczone specjalnym filmem ochronnym, rdzewieją najczęściej i co gorsza, najszybciej. Jeśli więc nie zadbałeś o to odpowiednio wcześnie, korozja nie powinna Cię zaskoczyć, tylko raczej skłonić do ich najszybszej wymiany.

  2. Popękane rury. Dach bez śniegołapów to wielki problem. Jeśli masz w planach zmianę pokrycia, koniecznie zainwestuj w  śniegołapy. Blachodachówka w połączeniu z nimi nadal będzie się świetnie prezentować. To właśnie najczęściej spadający z dachu śnieg i zalegający w rurach lód mogą sprawić, że pod wpływem mrozu i ciężaru Twoje rynny popękają.

  3. Przeciekające rynny. Tutaj winowajcą najczęściej są dwie poprzednie usterki, czyli połączenie korozji z popękanymi rurami. Wtedy wymiana rynien nie może czekać.

Dobre rynny, czyli jakie?

Systemów rynnowych na rynku budowlanym jest wiele. Jak mówi stare powiedzenie „do wyboru, do koloru”. Dlatego trudno się zdecydować na konkretny materiał, z którego będą one wyprodukowane. Najlepsze rynny to aluminiowe, powleczone odpowiednimi warstwami ochronnymi. Są bardzo lekkie, więc nadadzą się szczególnie na dachy domów zniszczonych zębem czasu. Pamiętaj też, że rynny to nie wszystko. Czasami winowajcą może być właśnie Twój dach.

Jeśli więc szukasz rynien i pokrycia dachowego jednocześnie, to najlepszym połączeniem będzie blacha trapezowa w roli poszycia i rynny aluminiowe jako system odprowadzający wodę. Domy o mocnej i trwałej konstrukcji, wybudowane w miarę wcześnie, mogą zdobić rynny stalowe. Pamiętajmy jedynie, że w ich przypadku istotne jest to, by miały powłokę ochronną. Dzięki temu nie będą rdzewieć ani ulegać innym usterkom. Odporność na działanie promieni słonecznych oraz grad, kwaśny deszcz czy śnieg, to parametry, na które też warto zwrócić szczególną uwagę.