Obcowanie ze sztuką: „Moje hobby: rzeźbiarstwo.”

Jedną z najbardziej znanych dyscyplin sztuki współczesnej jest rzeźba. Siostra malarstwa, choć wyróżnia się swoją formą – jest trójwymiarowa. Można ją oglądać z różnych perspektyw, interpretować i również podziwiać. Rzemiosło sztuki rzeźbiarskiej znajduje się w dwóch tradycyjnych odmianach: rzeźbienie w drewnie, oraz rzeźba w kamieniu. Natomiast dla nowicjuszy przewidziane są formy postrzegane jako prostsze: tworzenie odlewów, rzeźba w glinie, a także mocno współczesna forma rzeźby – rzeźba cyfrowa.

Sprawdź… czy to jest to!

Jeśli czujesz, że po prostu chcesz spróbować własnych sił w rzeźbie polecam glinę samoutwardzalną. Jest ogólnie dostępna w sklepach papierniczych czy w internecie w cenach do 5 kg za ok 50,00 zł. Glina ta nie wymaga wypalenia. Po uzyskaniu żądanej formy należy zostawić swój twór na kilka dni, aby zastygła i stwardniała. Można jej nadać kolorów – pomalować farbami, tudzież ją modyfikować używając do tego wody. Do stworzenia stojącej rzeźby z gliny np.: głowy – wystarczy kawałek deski z utwierdzonym dłuższym gwoździem wbitym stabilnie w środek. Następnie wokół wystającego gwoździa dodawać kawałki gliny, aż wreszcie będzie gotowa do ustalenia formy. Taką glinę również zostawiamy na kila dni w mało wilgotnym miejscu – np zaciszna część pokoju. Warto zadbać o to, żeby uchronić naszą suszącą się rzeźbę od kurzu, np:. stworzyć daszek z kartonu.Po wyschnięciu wystarczy twardy model wyjąć ostrożnie z gwoździa i oto jest!

Drugą lekką formą sprawdzenia siebie w stosunku do hobby w rzeźbiarstwie są odlewy, np gipsowe. Wymaga to nieco więcej pracy, i bałaganu, ale efekty mogą być bardzo zadowalające. Najprostszym sposobem na odlew gipsowy są odlewy ludzkich twarzy. Do tego potrzebujemy bandaży, które będziemy moczyć w mokrym, świeżym gipsie a następnie układać na twarzy (swojej bądź kogoś, kto zgodzi nam się posłużyć jako model) W ten sposób formujemy na twarzy maskę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby naszemu modelowi pozwolić oddychać podczas naszego rzemiosła 🙂 Zostawić miejsce przy nosie ma otwory, bądź lekko otwarte usta. Z taką gipsową maseczką należy poleżeć do 40 minut i można powoli ściągać dzieło – jako maskę. Po całkowitym wyschnięciu taką maskę może przeróżnie pomalować, bądź przyozdobić: nadać jej twarz.

Chcę więcej.

Ok – Jeśli jedna z dwóch przedstawionych przeze mnie metod spodoba Ci się na tyle, aby pójść o krok dalej to proponuje drewno, a konkretniej snycerstwo (w bardzo skrócie: rzeźbienie wzorów).

Zakupujemy wówczas dłuta (są dostępne najtaniej w internecie – dobrej jakości w przystępnej cenie  -ok 100 zł za zestaw) oraz organizujemy sobie kawałek drewna. I tutaj już „dłubiemy” tak, jak poniesie nas fantazja. To również dobra metoda do doskonalenia kunsztu rzeźbiarskiego. Jeśli poczujemy się już na tyle zręcznie w tej dziedzinie – śmiało można spróbować wyrzeźbić coś z większego materiału – np. stojącego krasnala do ogrodu.

Polecam wszelakie dostępne kursy rzeźbiarstwa, warto wybrać się choćby na warsztaty (można często w dużych miastach znaleźć takie warsztaty rzeźby nawet w kamieniu dla początkujących po przyzwoitych cenach)

Pamiętajmy, iż hobby to pasja. Warto w nią inwestować, ponieważ daje radość naszej Duszy.