Jak skutecznie zwalczyć pluskwy domowe?

Prawie każdy posiadać mieszkania w bloku musi się liczyć z tym , że w każdej chwili w mieszkaniu mogą pojawić się nieproszeni goście w postaci insektów takich jak: różnego rodzaju  karaluchów, moli spożywczych, czy pluskiew. Jeśli jednak pojawi się u nas któryś z tych owadów warto szybko poznać naszego wroga niechcianego gościa i zacząć go tępić . Przyjrzyjmy się pluskwie.

Jak wygląda domowa pluskwa?

Pluskwa, to jeden z najbardziej dokuczliwych pasożytów jakie mogą dokuczyć człowiekowi. Lubi ona żyć w otoczeniu człowieka, a najbardziej upodobała sobie nasze sypialnie. Atakuje ona nie tylko ludzi , ale też przy okazji zwierzęta domowe, a nawet gady. Pluskwa uwielbia porę nocną, kiedy to po ciemku wychodzi z materacy i innych zakamarków i gryzie swoją ofiarę ponieważ żywi się krwią.

Skąd wiadomo, że w nocy atakuje nas akurat pluskwa?

Na pościeli można znaleźć małe plamy krwi. Jest to przeważnie strawiona już krew, i wydalona przez te owady. Może też to być ślad krwi, ponieważ akurat zgnietliśmy pluskwę. Możemy znajdować martwe, a nawet żywe osobniki, oraz ich złożone jaja np: wzdłuż szwów materacy jak i w pościeli. Często jest również wyczuwalny słodkawy mdły zapach przy wysokiej populacji tych osobników.

Co warto wiedzieć?

Samice składają jaja w maju, czerwcu oraz marcu. Ilość składanych jaj, to kilkadziesiąt sztuk. Rozwój takiego jaja trwa od miesiąca  do dwóch w temperaturze pokojowej. Co ciekawe pasożyty te pobierają krew raz na kilka dni, lecz kiedy brakuje im pokarmu, mogą przetrwać nawet rok. Larwy natomiast bez braku żywiciela mogą żyć do 150 dni , ale w tym czasie ich rozwój bardzo spowalnia. Larwa może żywić się krwią już kilka godzin po wylęgu. Wszystkie osobniki unikają światła, więc w dzień pozostają w ukryciu.

Ugryzienie pluskwy, objawy

Ugryzienie można rozpoznać po zaczerwienieniu na różnych partiach skóry. Jedne zaczerwienienie są mniejsze inne większe. Ukąszenie pojawiają się w grupach jedno przy drugim , przeważnie w lini prostej.  Niestety mimo tego , że pluskiew w trakcie ukąszenia wpuszcza środek znieczulający, to potem te ugryzienie bardzo swędzi. Po rozdrapaniu takiego miejsca pojawiają się bąble wypełnione płynem surowiczym które piecze i boli.

Ukąszeń nie leczy się w żaden specjalny sposób. Ważne aby powstałych na skórze zmian nie rozdrapywać. Można stosować preparaty łagodzące swędzenie np: takie jak używa się przy złagodzeniu objawów ugryzienia przez komara.

Warto też wspomnieć o tym, że ugryzienia te znikać będą w różnym odstępie czasowym U jednej osoby będzie trwał ten proces szybciej, a u innej trochę dłużej.

Zwalczanie pluskwy domowej

Usuwanie pluskiew Warszawa jak i w innych miastach, czy na całym świecie nie jest łatwe. Bardzo ciężko jest opanować, oraz zwalczyć inwazję tych insektów. Można natomiast dość skutecznie ograniczyć ich rozmnażanie się.

Warto często przeglądać nasze łóżko, prać pościel. Odkurzać wszystkie szczeliny i zakamarki do których można się dostać. Dobrze jest też jeśli ograniczymy ilość sprzętów do minimum w których insekt mógłby się rozmnażać , a także chować w ciągu dnia.

Warto też spryskać sprzęty domowe odpowiednimi  środkami chemicznymi, które służą do zwalczania pluskiew. Należy pamiętać o tym że takie zabiegi powinno się powtarzać kilkakrotnie aby poskutkowało.

Kiedy uda nam się pozbyć nieproszonych gości , warto od czasu do czasu kontrolować stan naszych łóżek oraz pościeli.  A także warto po powrocie z wakacji czy urlopu, plecak rzeczy potraktować np: parownicą , aby przez przypadek nie wpuścić pluskwy domowej z powrotem do swojego domu. Pluskwa domowa , to zawsze niepożądany lokator w naszym domu jak i również w mieszkaniu.