Jak się przygotować na wyjazd na narty w Alpy?

Zagraniczne wyjazdy na narty staja się coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego. Szwajcaria, Francja, Włochy, Austria – te części Alp kuszą zapierającymi dech widokami, niepowtarzalnym klimatem, wspaniałą i nowoczesną infrastrukturą. Atutem są także dobre połączenia komunikacyjne, dzięki czemu w wybrane miejsce można dojechać samochodem czy też przylecieć samolotem.

Przede wszystkim zaplanuj trasę

Wyjazdy na narty w Alpy powinny być poprzedzone zaplanowaniem trasy. Alpy to łańcuch górski ciągnący się przez Austrię, Francję, Liechtenstein, Niemcy, Szwajcarię, Słowenię oraz północna część Włoch. Dlatego też ośrodków narciarskich w Alpach jest bardzo wiele, a wszystkie różnią się między sobą krajobrazem, ilością i trudnością tras, klimatem, standardem, kulturą (każde państwo ma inne obyczaje).

Spakuj dobry sprzęt narciarski

Podstawową jest sprzęt sportowy taki jak: narty, deska snowboardowa, kije oraz buty narciarskie. Źle dobrane narty i buty nie tylko uprzykrzą wyjazd ale i mogą być przyczyną kontuzji.

W wyposażeniu narciarza nie może zabraknąć kasków i gogli narciarskich. Mimo, że kaski nie wszędzie są obowiązkowe, to jednak warto chronić głowę przed urazami. Zwłaszcza początkujący narciarze oraz dzieci. Na przykład w Alpach włoskich wszystkie dzieci do 14 roku życia obowiązuje nakaz noszenia kasków, a w Austrii do 15 roku życia.

Nie zapomnij o dobrej jakościowo, ciepłej bieliźnie sportowej

Jeżdżąc na nartach ważna jest bielizna termiczna, która powinna być ciepła, wygodna (niekrępująca ruchów) i oddychająca. Ta cześć garderoby pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę w przypadku niskich i wysokich temperatur.

Odzież narciarska – modnie i wygodnie

Spodnie i kurtki narciarskie powinny być dobrej jakości, wygodne a także dobrze się prezentować. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę, by posiadały membranę w celu ochrony przed przemoczeniem i doskonałej jakości wypełnienie chroniące przed wiatrem i mrozem.

Apteczka – pomoc przy lekkiej kontuzji

W przypadku wyjazdu na narty mogą przytrafić się drobne kontuzje takie jak: otarcia czy stłuczenia. Dlatego też przydadzą się plastry, maści, żele i tabletki przeciwbólowe. Warto jest posiadać w apteczce koc termiczny, który w razie cięższych kontuzji przyda się podczas oczekiwania na pomoc.

Przed wyjazdem na narty w Alpy należy zapoznać się z zasadami wybranych ośrodków narciarskich. Często wyciągi w Alpach są czynne w godzinach od 9:00 do 16:30. Jeśli nie zdąży się wrócić przez zamknięciem, trzeba wrócić taksówką lub zdecydować się na nocleg w innym resorcie. Oprócz szaleństw na stoku, warto zaplanować sobie piesze wędrówki. A widoki są naprawdę piękne.