Jak prawidłowo dobierać nici do szycia?

Szycie w zaciszu domowym to nie tylko znakomity pomysł na spędzanie czasu wolnego. Kiedy osiągnie się odpowiedni poziom, kiedy umiejętności będą coraz lepsze, śmiało, można szyć elementy garderoby. Jednak oprócz wiedzy, zdolności, wymagane jest dobranie materiałów, akcesoriów do szycia, które pozwolą na komfortową pracę. Jednym z istotnych elementów są nici. Czym się kierować przy wyborze nici do szycia? Jakie występują rodzaje nici, dlaczego ich grubość jest niezwykle istotna?

Nici używane do szycia można podzielić na wiele sposobów

Jeden z podziałów powstał z uwagi na surowiec, z którego zostały przygotowane nici. Występują więc nici lniane, jedwabne, bawełniane, syntetyczne, a także wiskozowe oraz mieszane. Kolejny podział odnosi się do grubości nici. Trzeba zatem wiedzieć, że występują nici grube, które używane są do pracy z twardym materiałem. Zwyczajowe ich oznaczenie to 40, 50 czy 60. Nici do overlocka, które są delikatne i nie nadają się do wielu prac przy maszynie do szycia. Nici poliestrowe, które są dość grube. Najczęściej tych nici używa się podczas szycia ubrań. Znajdziemy również nici metalizowane, do pikowania, haftu, jak i do podszywarki. W praktyce okazuje się, że odwiedzając jakąkolwiek pasmanterię, będzie ogromny wybór nici. Zdecydowanie więcej rodzajów, niż powyżej zostało wymienionych.

Jak prawidłowo wybierać nici do szycia?

Szukając odpowiednich nici do wykonania zadania na maszynie, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ważne jest przecież, aby zarówno rodzaj, jak i ich grubość, jakość były idealne.

Jaki materiał wykorzystujemy do szycia – bardzo ważne, gdyż rodzaj oraz grubość materiału będzie miała wpływ na pracę z nićmi. Szyjąc w materiale takim jak np. cienki jedwab, koniecznie wybierać się nici cienkie. Decydując się na pracę przy jeansie, trzeba zainwestować w dość grube nici. Wybór nici idzie w parze z wyborem prawidłowych igieł. Zbyt cienka igła do grubych nici i mocnego materiału, to prosta droga do jej złamania. Trzeba również zaznaczyć, że nić musi zostać dostosowana pod względem materiałowym i kolorystycznym do tkanin, które obrabiamy. Musi zajść tutaj kooperacja, wszystko ma wyglądać estetycznie.

Jaki będzie rodzaj szwu – robimy szew łączący, a może mamy ochotę na haft? Ile technik szwów, tyle możliwości wyboru odpowiednich nici. Zasadniczo trzeba mieć końcową wizję swojej pracy i na tej podstawie dobrać dobrą nić. Czy używane nici mają być kolejnym elementem dekoracyjnym na odzieży? Czy może jednak zachodzi potrzeba, aby były niewidoczne dla otoczenia?

Nasza maszyna do szycia – można mieć przeróżne maszyny do szycia, ale najczęściej spotyka się modele uniwersalne. Z tego też powodu trzeba mieć świadomość, że taka maszyna do szycia nie pozwoli pracować z każdym materiałem, nie pozwoli wykorzystać wielu rodzajów nici. Zapoznajmy się dokładnie z instrukcją producenta, tak aby nie okazało się, że poprzez złe dobranie nici, igły oraz materiału, maszyna ulegnie zniszczeniu.

Dodaj komentarz