Islandia — zwiedzanie krainy lodu i ognia z biurem podróży.

Islandia staje się coraz popularniejszym celem podróży turystów z całego świata. To mały skandynawskie państwo znajduje się na północ od Wysp Brytyjskich niedaleko Grenlandii. Mieszka na nim niewiele ponad 350 tysięcy osób. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ma wiele do zaoferowania osobom, które zdecydują się je odwiedzić. Jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, co dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność jako miejsca na wakacje. Co więcej, jest miejscem pełnym kontrastów. Możemy w nim podziwiać wiekowe budowle, jak również nowoczesne dzieła współczesnych architektów. Również krajobrazy, których możemy doświadczyć na tej wyspie, diametralnie się od siebie różnią. Z jednej strony mamy ogromne lodowce, a z drugiej pola lawowe.

Reykjavik — pierwszy przystanek każdego turysty

Jest to nie tylko największe miasto Islandii, ale również jej stolica. Ogromna ilość miejsc, które mogą zainteresować odwiedzającego turystę, oznacza, że zaplanowanie satysfakcjonującej podróży może być trudnym zadaniem. Islandia – zwiedzanie z biurem podróży to praktycznie jedyny sposób, aby w pełni doświadczyć wszystkiego, co może nam zaoferować ten kraj. Dokładniejsze informacje na temat tras dostępnych wycieczek można znaleźć na stronie internetowej biura. Po dotarciu do stolicy warto skierować swoje pierwsze kroki w stronę kościoła Hallgrimskirkja. Nie sposób go przeoczyć, ponieważ góruje nad centrum miasta. Jest to niezwykle majestatyczna budowla, lecz nie z tego powodu warto od tego miejsca zacząć swoje zwiedzanie. Na szczycie tego budynku znajduje się platforma widokowa, z której możemy oglądać całe miasto wraz z okolicami. Podobne widoki możemy doświadczyć jedynie z tarasu widokowego na Perlanie, które leży na wzgórzu Öskjuhlíð.

Islandia — wyspa z bogatą historią

Jeżeli interesuje nas poznawanie przeszłości tego kraju, to jest kilka miejsc, które warto odwiedzić. W samej stolicy znajdziemy pomnik Leifa Erikssona. Znajduje się przed kościołem Hallgrimskirkja i upamiętnia wikinga, który ok. roku 1000 dotarł do Ameryki Północnej. Oznacza to, że uprzedził Kolumba o ponad 500 lat. W Islandii znajduje się również najstarszy parlament świata zwany Althing. Powstał w roku 930 n.e i pierwotnie zbierał się na wolnym powietrzu. Jeżeli chcemy obejrzeć to miejsce, to musimy udać się do Parku Narodowego Thingvellir. Obecnie Althing zbiera się w siedzibie parlamentu w śródmieściu stolicy kraju. To miejsce również warto odwiedzić z uwagi na materiał, z którego zbudowano gmach tego budynku. Duński architekt Ferdinand Meldahl użył magmowej skały wulkanicznej zwanej diabazem lub dolerytem. W rezultacie powstała majestatyczna budowla, którą warto ujrzeć na własne oczy.

Skandynawski kraj pełen wodospadów

Islandia cechuje się ogromną ilością wodospadów o różnych rozmiarach i kształtach. Oczywiście nie każdy z nich warty jest poświęcania swojego czasu na wizytę. Jest jednak kilka, które są naprawdę imponujące. Jednym z nich jest wodospad Gullfoss, zwany również Złotym Wodospadem. Ten składający się z dwóch kaskad wodospad możemy odwiedzić podczas pobytu w Parku Narodowym Thingvellir. Kolejnym wodospadem, którego nie wolno pominąć podczas zwiedzania Islandii, jest Godafoss. Zwany również Wodospadem Bogów, jak sama nazwa wskazuje, jest wyjątkowo majestatyczny. Znajdziemy go w północnej części kraju. W tym samym regionie warto udać się do wodospadów Dettifoss oraz Selfoss. Znajduję się one niedaleko siebie, przy czym ten pierwszy jest powszechnie uważany za najpotężniejszy wodospad w całej Europie.

Akureyri — stolica północnej Islandii

Żadna wycieczka po tym kraju nie będzie pełna, jeżeli nie odwiedzimy miasta Akureyri. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, turyści znajdą tu wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest skansen, którego główną atrakcją jest Glaumber. Jest to najlepiej zachowany dom torfowy na całej wyspie. Tego typu domy są cechą charakterystyczna dla Islandii. Ponieważ w przeszłości jej mieszkańcy musieli mierzyć się z brakiem drewna. Wobec tego stawiali domy, używając bloków torfu. Oczywiście Akureyri ma coś do zaoferowania również dla osób mniej zainteresowanych historia wyspy. Jeżeli chcemy zobaczyć z bliska wieloryby, to warto rozważyć rejs wzdłuż fiordu Eyjafjordur. Ten obszar zamieszkuje wiele gatunków tych zwierząt. Z uwagi na trudności organizacyjne, jeżeli chcemy wziąć udział w takim rejsie, to musimy odpowiednio wcześniej uzgodnić to z biurem podróży.

Wszystkie opisane powyżej atrakcje stanowią zaledwie ułamek tego, co możemy doświadczyć, odwiedzając Islandię. Jest znacznie więcej starych i nowych budynków, które warto zobaczyć. Zarówno katedra protestancka z XVIII wieku, jak i nowoczesna sala koncertowo-konferecyjna Harfa przyciągają co roku ogromne ilości turystów. Dla osób preferujących naturalne krajobrazy pozostaje udanie się na czarną plażę Reynisfjara, lagunę lodowcową Jökulsárlón, lub nawet odwiedzenie wulkanu Eyjafjallajokull, którego erupcja miała miejsce w 2010 roku. Z uwagi na mnogość atrakcji najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego biura podróży. Będzie ono w stanie zaoferować nam taką wycieczkę, która spełni nasze oczekiwania.