Grunt to właściwy podkład

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu mierzył się z wyzwaniem wnętrzarskim polegającym na wymianie, ulepszeniu lub położeniu nowej podłogi w swoim mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że jest to zadanie wymagające dobrej organizacji, planowania, przewidywania oraz cierpliwości, ponieważ podłoga jest dość istotnym elementem wystroju naszego domu. Owoc dobrze wykonanej pracy powinien służyć nam przez wiele lat.

Podkład pod panele przy ogrzewaniu podłogowym

Jeśli podzielamy wnioski płynące z powyższych założeń, to nie pozostaje nam nic innego jak tylko zabranie się do realizacji naszej wizji pięknej i trwałej podłogi, za którą przemawia wysoka jakość. Zarówno w przypadku budowy domu, jak i podczas tworzenia podłogi powinniśmy pamiętać, że grunt to fundamenty, czyli to, co należy wykonać najpierw. Grunt to przygotowanie podłoża i dobrego podkładu pod naszą podłogę. Warto tutaj zastanowić się, co jest dla nas ważne, czyli wziąć pod uwagę m.in. takie aspekty jak: rodzaj ogrzewania w pomieszczeniu (np. podłogowe), wielkość powierzchni do przygotowania, komfort akustyczny, wpływ na zdrowie użytych materiałów oraz koszty zakupu i eksploatacji podłogi.

Decydując się na podłogę złożoną z popularnych paneli, czyli drewnianej podłogi laminowanej należy skoncentrować się przede wszystkim na jej akustyce i komforcie termicznym. Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż nieustanne, drażliwe odgłosy kroków odbijające się na laminacie panelowym, który jest słyszalny zarówno w tym samym pomieszczeniu, jak i na innych kondygnacjach budynku.

Mata kwarcowa najlepsza na ogrzewanie podłogowe

Przy montażu paneli  na podłożu zawierającym elementy instalacji ogrzewania podłogowego jako podkład stosuje się nie tylko standardowe piankowe plastry czy folię paroizolacyjną, ale również maty kwarcowe, które są przystosowane do tego typu ogrzewania i rodzaju podłogi. Jednym z materiałów wykorzystywanych do zmniejszenia i transmisji hałasu oraz zachowania przewodnictwa cieplnego jest mata kwarcowa marki Multiprotect by Arbiton. Dodatkowo, jest to produkt zachowujący wysoką sprężystość dzięki czemu panele podłogowe nie będą się uginać i kruszyć w okolicach zamków (najczęściej są to połączeniu typu click).

Podsumowując, jakość wykonania naszej podłogi złożonej z paneli laminowanych przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego zależy w dużej mierze od właściwej techniki wykonywanych prac oraz wykorzystania odpowiednich materiałów montażowych i podkładowych.