Czym kierować się przy wyborze okien?

Okna z PCV wydają się do siebie bardzo podobne i na pierwszy rzut oka trudno jest zauważyć różnicę pomiędzy takimi o identycznych wymiarach i w identycznym kolorze. Jednak różnic może być między nimi wiele zarówno w budowie, jak i rodzaju wykończenia. Zatem na co należy zwrócić uwagę?

Okna PCV mają budowę składającą się z kilku komór, czyli ścianek dzielących profil okienny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku energooszczędności i tzw. współczynnika przenikania ciepła, im jest on niższy tym okna lepiej chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Najniższy współczynnik może wynosić 0, 8 W/m2xK. Oznacza on ilość ciepła jaka może uciekać przez ściany, a tym samym wpływać na wysokość rachunków za ogrzewanie budynku i jego efektywność energetyczną. Zasadniczo okna o bardzo dużych wymiarach mają wyższe współczynniki ciepła niż te o małych wymiarach. Stąd w oknach wielkowymiarowych konieczne jest zastosowanie dodatkowej uszczelki w środku profilu, która zabezpiecza przed dodatkowym ubytkiem ciepła.

Okna plastikowe – wybór na lata

Wybierając okna PCV można mieć pewność, że jest to wybór na lata. Polichlorek winylu, z którego zostały wykonane ramy okienne posiada bardzo dobre parametry wytrzymałościowe zarówno na temperaturę, ujemną czy też wysoką, jak i wilgoć, a ich struktura nie ulega butwieniu, jak może się dziać w przypadku źle zabezpieczonego drewna. Właśnie małe wymagania i brak konieczności ciągłego dbania o ramy okienne, a także brak konieczności ich impregnacji wpływa na wybór wielu konsumentów, którzy cenią sobie wygodne rozwiązania technologiczne. Istotne znaczenie ma również kształt krawędzi ramy. Te bardziej zaokrąglone sprzyjają szybszemu spływaniu wody.

Do wyboru do koloru

Okna z PCV można idealnie dobrać do wybranej aranżacji i koloru elewacji. Wystarczy dopłacić do podstawowej ceny by otrzymać wybrany, wymarzony kolor. Właściwie nie trzeba ograniczać się do jednego, gdyż technologie pokrywania profili okiennych wybranym kolorem pozwalają wybrać inny kolor na ramę wewnętrzną, a także zupełnie inny na ramę zewnętrzną. Mogą one np. ze sobą kontrastować, ale stwarza to również możliwość zupełnie odmiennego urządzenia wnętrza domu, odbiegającego od stylu w jakim utrzymana jest elewacja. Umożliwiają to nakładki aluminiowe na profile okienne, które dodatkowo zwiększają ich trwałość. Można zdecydować się na polakierowany profil lub wybrać folię naklejaną na ramę. Najbardziej korzystną pod względem ekonomicznym opcją jest naklejanie folii, co obrazuje cennik okien. Z kolei do najdroższych należą nakładki aluminiowe. Pozwalają one na stworzenie bardzo nowoczesnego wnętrza lub elewacji.

Przy wyborze okna należy zwrócić oczywiście uwagę na parametry takie jak dźwiękoszczelność, wspomniana już termoizolacja, czy też dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak kluczyk na klamkę czy czujniki elektomagnetyczne. W zależności od potrzeb, można dobrać idealne okna do swojego mieszkania. Można zdecydować się również na wyszukane kształty profili okiennych, np. owalne czy trójkątne. Wszystko zależy od projektu oraz fantazji.

Dodaj komentarz