Co wykorzystać do ogrzewania tarasu?

Siedzenie na tarasie jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu z rodziną bądź ze znajomymi. Jednak z uwagi na temperatury, możemy to praktykować tylko w sezonie letnim.

Niemniej są możliwości, które pozwolą nam cieszyć się ciepłem na tarasie przez cały rok. Jak to osiągnąć? Sprawdźmy.

Ogrzewanie tarasu
Większość z nas jednak zastanawia się w jaki sposób można ogrzewać otwarty taras? Nie jest to łatwe, ponieważ ciągły ruch powietrza uniemożliwi stosowanie tradycyjnych grzejników, które opierają się głównie na zasadzie konwekcji, czyli oddawania ciepła powietrzu wokół. Trzeba wymyślić jakąś inną metodę, a tą są promienniki podczerwieni. W przeciwieństwie do zwykłych kaloryferów, oddają one 95% ciepła poprzez jego wypromieniowanie za pomocą podczerwieni, która jest doskonałym nośnikiem ciepła. Jeśli siądziemy naprzeciw takiego urządzenia, nawet ustawiając je w środku ogrodu przy dużym wietrze, to i tak będziemy odczuwać przyjemne ciepło na skórze. Efekt jest bardzo podobny do siedzenia na słońcu, ponieważ nasza gwiazda również emituje ogromne ilości promieniowania IR, które docierają bezpośrednio do nas.

Jak działa promiennik?
Sprawdźmy teraz co stoi za tak dobrym działaniem ogrzewaczy na podczerwień. Otóż nie są to urządzenia skomplikowane, co pozwala im na bardzo długie działanie bez żadnych usterek. Opierają się na zasadzie grzałki elektrycznej, która rozgrzewa się do temperatury ponad 100 stopni Celsjusza. Wtedy następuje emisja promieniowania podczerwonego, które wydostaje się najczęściej w jednym kierunku – przez frontową szybę urządzenia. W ten sposób możemy skierować energię cieplną w dowolnym kierunku. Promienniki ciepła nie mają praktycznie żadnej elektroniki, jedyne co znajdziemy w bogatszych wersjach, to termostat sterujący temperaturą. Natomiast warianty najbardziej ekonomiczne po prostu zaczynają grzać po włączeniu do gniazdka sieciowego.

Promiennik może stanowić doskonałe źródło ogrzewania na taras, do ogrodu, a także do pomieszczeń domowych, włączając w to strych, piwnicę czy garaż. Wersje przenośne ważą zaledwie kilka kilogramów, zależnie od mocy i można je bez problemu przenosić jedną ręką. Istnieją też urządzenia stacjonarne, z których można wykonać ogrzewanie w całym domu.

Dodaj komentarz