Ograniczanie plastiku – czyli jak zrobić dobrze naszemu środowisku?

Ilość szkodliwego dla środowiska plastiku, który zalewa naszą planetę, jest niewyobrażalnie wielka. Szacuje się, że konsumpcjonizm przeciętnego obywatela Unii Europejskiej, przyczynia się do produkcji 31kg plastikowych odpadów każdego roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę ludności zamieszkującą choćby samą Polskę, da nam to niewyobrażalnie duże liczby. Wszystko to sprowadza się jednak do naszych wyborów. Decyzje nas jako klientów wpływają na to, czego będzie produkowane więcej, a czego mniej. Wystarczy ograniczyć zakupy niektórych kompletnie zbędnych produktów, aby nasza planeta w przyszłości odczuła wyraźną ulgę ze zmniejszonej produkcji. W tym artykule chcielibyśmy Was zainspirować do kilku zmian, za które nasze środowisko będzie Wam wdzięczne.

Słomki wielokrotnego użytku

Jednorazowe plastikowe słomki to wytwór, który jest najczęściej spotykanym śmieciem w morzach i oceanach. Ich utylizacja jest problemem, nie ulegają biodegradacji, a i bardzo rzadko są segregowane przez konsumentów. Szacuje się, że cykl użytkowania przeciętnej plastikowej rurki do picia, to zaledwie 20 minut. Potem trafia ona do kosza, na ulicę, bądź w najlepszym wypadku to specjalnego pojemnika na plastik. Najłatwiejszym oczywiście rozwiązaniem, jest ograniczenie ich użytkowania. W większości przypadków, na pewno jesteśmy się w stanie bez ich obejść.

Jeżeli jednak naprawdę jesteśmy fanami picia przez słomkę bądź chcemy jej użyć ze względów praktycznych (np. żeby nie rozmazać szminki), to warto sięgnąć po ekologiczne słomki wielokrotnego użytku. Wybór tych jest naprawdę duży. Począwszy od słomek metalowych, szklanych, a kończąc na bambusowych czy silikonowych.
Wśród ekologicznych słomek jednorazowych, także jest w czym wybierać. Ostatnio dużą popularnością cieszą się słomki z makaronu. Można je używać przez kilka godzin, bez obawy o ich przesiąknięcie i uszkodzenie. Słomki papierowe również dają radę. Zaczynają je nawet wprowadzać takie sieci Fast Food jak McDonald. Warte uwagi są również słomki z pszenicy i mąki kukurydzianej.

Ekologiczne, wielorazowe butelki na wodę

Plastikowe butelki typu PET, to także jeden z najczęściej wytwarzanych plastikowych odpadów. Pomijając już nawet kwestie ekologiczne, to również z uwagi na własne zdrowie powinno się ograniczyć spożywanie z nich napojów. Pijąc napoje z plastiku, wypijamy z nimi również mikrodrobinki plastiku, które przedostają się do naszego organizmu.
Z pomocą przychodzą nam wielorazowe butelki. Do wyboru mamy zarówno te metalowe, jak i szklane. Wyrobienie w sobie nawyku zabierania butelki zawsze ze sobą, na pewno nam się opłaci. Wodę do butelki możemy uzupełniać w kranie bądź z dzbanka z filtrem. Pamiętajmy też, że litr wody w butelce może kosztować nawet 4-5 zł. Tyle też kosztuje 1000 litrów wody w kranie.

Torby wielokrotnego użytku

W tym zestawieniu nie może również zabraknąć wzmianki o torbach. Plastikowe jednorazówki otaczają nas praktycznie wszędzie. Wiele osób ma w sobie nawyk kupowania nowej torby, podczas każdorazowych zakupów. Marnujemy przy tym pieniądze, oraz powiększamy popyt na plastik. Czy nie lepiej zabierać ze sobą torby wielokrotnego użytku?

Ich wybór jest naprawdę duży. Poczynając od dużych materiałowych toreb, po przez małe siatki na owoce i warzywa. Nie zajmuję one dużo miejsca i łatwo zabierać je ze sobą. Możemy ją schować w schowku w aucie, damskiej torbie bądź powiesić przy drzwiach wyjściowych, aby zawsze o niej pamiętać jak idziemy na zakupy. Zabierając kanapki do pracy bądź na uczelnię, możemy je zawinąć np. w woskowijki do żywności.

Mamy wielką nadzieję, że choć część z Was wdroży do swojego życia, te 3 fundamentalne zmiany. Nie wymagają one wielkiego wysiłku, a w przyszłości ekosystem naszej planety, na pewno będzie za to wdzięczny.

Dodaj komentarz